Digital tipspromenad och tipsrunda i Sävsjö kommun med Xrundan

#varjerörelseräknas

Digital tipspromenad och tipsrunda i Sävsjö kommun med Xrundan bjuder in till en aktiv och lärorik upplevelse för hela familjen. Med hjälp av Xrundans app kan du delta i roliga och interaktiva tipsrundor där du svarar på frågor medan du promenerar i vacker miljö. Rundorna finns på flera platser i kommunen och passar alla åldrar.

Startpunkten i Sävsjö kommun är ofta vid biblioteket, där du enkelt kan påbörja en cirka 2,5 kilometer lång promenad. Frågorna byts ut varje vecka, vilket gör att du kan återvända om och om igen för nya utmaningar. Genom att delta har du dessutom chans att vinna priser varje vecka, vilket gör promenaden ännu mer spännande.

Xrundan är ett utmärkt sätt att kombinera motion, frisk luft och kunskap. Det stärker gemenskapen i kommunen och lockar både boende och besökare att upptäcka nya platser och lära sig mer. Oavsett om du går själv, med familj eller vänner är Xrundan ett uppskattat inslag i Sävsjös utbud av fritidsaktiviteter.

Andra aktiviteter i Sävsjö Kommun

Xrundan i Sävsjö kommun är ett trevligt sätt att röra på sig, lära sig nya saker och utforska både orter, fina naturområden och lokala sevärdheter. Här finns mycket att upptäcka för dig som tycker om äventyr, ny kunskap och att uppleva nya miljöer!

Uppleva & Göra i kommunen

Folkhälsa och FaR i Sävsjö kommun- fysiskt aktivitet på recept

I Sävsjö kommun kan regelbunden motion bidra till att förebygga och lindra många sjukdomar. För dig som behöver stöd finns möjlighet att få fysisk aktivitet på recept (FaR). Xrundan fungerar som en startaktivitet inom FaR här i kommunen.

Hälsocenter i kommunen

Biblioteken i Sävsjö kommunen

På biblioteken i Sävsjö kommun kan du låna allt från spännande romaner och informativa faktaböcker till filmer, sagor, datorer och musikinstrument. Här finns något för alla – låna tills bokhögen svajar eller fantasin tar dig till nya världar. Varmt välkommen!

 
Kommunens Bibliotek

Sävsjö Xrundor

Trädgårdsrundan - 2,5 km

Rörviksrundan - 3,0 km 

Vrigstadsrundan - 3,7 km

Stockarydsrundan - 3,2 km 

Riksquizzets månadsvinnare

Juli månad

Leksing

 


200 kr shoppingkort från Sävsjö Handel!
Stort tack till kommunens Hälsocenter!

För att kunna ta emot vinsten, se till att Xrundans notisfunktion är påslagen.

Du var bäst av de som verkligen gick flest gånger! (verkligen gick rundorna alltså)

Riksquiz månadsresultat

Vinnare
Vecka 34

(Xrundans veckor börjar på söndagar)

Riksquizzets veckovinnare

Grattis!


Stampis - första plats

emmaryden - närmast skiljefrågan

FransA - lagom


Fika på Familjebadet

För att kunna ta emot vinsten, se till att Xrundans notisfunktion är påslagen.

Du var bäst av de som verkligen gick flest gånger! (verkligen gick rundorna alltså)

Riksquiz förra veckans resultat